Naplók, önéletrajzok

Jelentés (1976)

Megyei Munkaügyi Megbízott
Jobbágy Pál Elvtárs részére

Bizalmas!
Készült: 3 pld.

Jelentés

I. A Holbein Str. 22. számú lakóotthon 1976. szeptemberéig a TUR és Robotron fiataljainak ad szállást. A lakóotthon az I. és II. szintet nem számítva 192 fő elhelyezésére ad lehetőséget. Az I. szinten az otthonvezető és nevelő lakásai vannak, betegszoba, iroda és tároló. Az I. emeleten két klub található, a Nagykövetség által fenntartott lakás és a vendéglakás. A lakóotthon általános állapota a közepesnél rosszabb. A festések, tapétázások régiek, az épület és lakberendezési tárgyak elavultak. Igen sok a kijavítatlan sérülés az ajtókon, bútorokon, stb. A két klubnak kinevetett lakás piszkos, elhanyagolt, berendezése kiselejtezett bútorokból áll, ugyanúgy a könyvtáré is.

II. A lakóotthon német személyzetével a kapcsolatom a kezdeti problémák után jó volt. E kapcsolatban a meghatározó momentum az otthonvezető és a nevelő kapcsolata. Reinhard Brandt otthonvezető nehezen barátkozó, óvatos típus, nem kezdeményez, de viszonoz mindent. A fiatalokkal a kapcsolata normálisnak mondható, általában nehezen bánik az emberekkel, ez olykor problémákra vezethet. Külső jellemzője általában a mérsékelt segítőkészség. Párttag, a magyarokkal szemben nincsenek előítéletei, a problémák dacára sem, és ezt a személyzet többi tagjaira is kisugározza. Igen jó kapcsolatai vannak a WBA-val.

III. A WBA helyi szervével szocialista szerződésünk van, mely irányítani igyekszik a környező lakosság és fiataljainak kapcsolatait. A nevelőt meghívják gyűléseikre, rendezvényeikre pedig a fiatalok kisebb csoportjait is. A kapcsolatunk a német lakossággal a kezdeti problémák dacára jó. Megszűntek a feljelentések, reklamálások. 1976. évben sikeres főző tanfolyamot rendeztünk a német háziasszonyok részére. Rendszeres érintkezésben vagyunk a körzeti rendőrfelügyelővel is, de a tájékoztatási rendszer ezen a téren nem megoldott.

IV. 1976. szeptember 23-án a Robotron fiataljai hazautaznak a házból, és a jövőben a lakóotthon csak a TUR, illetve egy ideig a KFZ fiataljainak ad szállást. Ezért ez a jelentés csak a TUR viszonylatában vizsgálódik. A TUR az Egyezmény kezdetétől foglalkoztat magyarokat, így a munkának már kialakult módszeri vannak. A Magyarosztály vezetője Wolfgang Busch pedagógus, és munkáját hozzáértéssel végzi. Következetes fellépés és határozottság jellemzi, de tevékenységét a Személyzeti vezető úgyszólván minden mozzanatra meghatározza. Ez azt eredményezi, hogy Busch önállóan nem intézkedik a Személyzeti vezető megkérdezése nélkül. Ez az osztály többi tagjaira is vonatkozik. Busch vezetője a lakóotthon német személyzetének is. A lakásban előforduló problémák, javítások, bútor szükséglet, stb. esetén az a gyakorlat alakult ki, hogy azt Buschnak terjesztjük be és hagyunk időt arra, hogy megkérdezze azt felettesétől. Ennek az a veszélye, hogy a döntés olyan szinten történik, ahol már nincs közvetlen kapcsolat a lakóotthonnal. Ezzel magyarázható a sok el nem végzett kis javítás, a viszonylagos elhanyagoltság. Valentin Pretz kitelepített, magyarul jól beszélő beosztottja, helyettese Buschnak. A fiatalokkal általában jól kijön, segítőkész, igen jó kapcsolatokkal rendelkezik a rendőrségen.

Cs. J. tolmács 1975. szeptember óta van a TUR-ban, korábban az AWD-nél dolgozott a három éves szerződés keretén belül. Német családba nősült, apósa magas rangú katonatiszt, felesége az FDJ Városi Titkárságán dolgozik. Rosszul fogalmazó, és mindkét nyelven hibásan beszélő tolmács, fordításai sok értelemzavaró hibát, fogalomzavart tartalmaznak. A fiatalokkal kapcsolata rossz, részben miatta, mert olyan benyomást kelt, mint aki mindenkit túllicitálva, egyértelműen a német fél érdekeinek dolgozik, holott ezt senki nem várja tőle.

V. A Személyzeti Osztályon a magyar ügyekkel elsősorban Hans Bergmann foglalkozik az Egyezmény megkötése óta. Igen határozott, erőt sugárzó egyéniség, jogász. A magyarok iránt általában rokonszenvvel viseltetik, mint magánember, és Magyarországot /történelmével együtt/ kitűnően ismeri. Igen jó szervező, jó személyzeti vezető típus. Munkáját, kapcsolatát a magyarokkal természetesen ez a tény határozza meg. Rugalmas a kisebb dolgokban, de nagyobb dolgok esetében nehezen mozdítható ki. Egész osztályán egyéniségének hatása érződik. Az a rendszer, amit kiépített a magyarok foglalkoztatásával kapcsolatban mindez ideig megfelelőnek látszik. Igen jó kapcsolatai vannak a Komárom megyei Tanácsnál, mely megyéből a TUR magyar alkalmazottai kikerülnek. Gyakran taktikázik, a vele való tárgyalás gondos felkészülést, óvatosságot igényel. Az otthonnevelővel rendszeresen, munkaterv szerint találkozik, ezeken célszerű, ha a nevelő felkészülve, általános áttekintést ad a lakóotthon helyzetéről, végzett munkájáról, melyet a személyzeti vezető udvariasan végighallgat, de különösebb érdeklődés nélkül. A nevelőtől megkívánt negyedéves munkaterveket nem mindig olvassa el. A nevelő feladatköréből a tapasztalatok szerint azt tartja a legfontosabbnak, hogy az otthonban rend és fegyelem legyen. Beosztottai a lakóotthonban és másutt történt minden eseményről tájékoztatják, de tőle információt kapni igen nehéz. Szellemes társalgó, szórakoztató modora és más tulajdonságai miatt általában rokonszenves a fiatalok szemében

VI. A lakóotthon fiataljai főként Komárom megyéből kerültek ki, bányavidékekről. Ez – minden megkülönböztetési szándékot is kerülve – meghatározza a lakóotthoni rendet, fegyelmet. Igen sok a fegyelmezetlenség: garázdaság, verekedések, iszákosság. Emberileg fejletlen, szellemileg alacsony színvonalú, alacsony erkölcsi érzékű csoport. Igen sok fiatal otthon rossz családi körülmények közt élt, de ez nem az anyagi körülményeket jelenti, mert e téren általában fordított a helyzet. A nevelő tevékenységének döntő részét a fegyelmezés képezi. Három fő veszélyt jelölnénk meg: 1. az alkoholizmust; 2. a nacionalizmust; 3. a nihilizmust. Az alkoholizmus első helyen veszélyezteti a fiatalok kb. 60%-át. A nacionalizmus a német munkaadóval szembeni első összecsapáskor éled fel, de feltűnési viszketegség is, valamint a beilleszkedni nem tudó, primitív ember menekülési formája. A lakásokban sok magyar zászló van, és általános a ruhadarabokon tüntetően viselt nemzeti színű jelzés. Ennek a nacionalizmusnak tehát nincs konkrét eszmei tartalma, kimerül a valóság tagadásában. Ez a magatartásforma azért is paradox, mert igen sokan sváb szülők leszármazottai. Veszélyes ez a nacionalizmus, mert magának okokat keresve valódivá válhat, másrészt pedig megakadályozza a környezettel való kapcsolat kiépülését, a fiatalok egyre mélyebbre zárkóznak valamiféle önkéntes belső száműzetésbe, amely végső soron a nihilizmushoz vezet. A nihilizmus talaja még a fiatalok között a szellemi és testi lustaság, a cselekvéstől, erőfeszítéstől való tartózkodás, amely a lakóotthonban példátlan méreteket öltött. Ezt a magatartásformát a legtöbben otthonról hozták magukkal, és emiatt igen nehéz a házban bármit is elérni. Vállalkozási kedv híján a legtöbb törekvésnél kudarcokkal kell számolni. Sok fiatal (15-25% és elsősorban fiúk) magatartását a szexuális problémák is motiválják, mivel képtelenek kapcsolatot teremteni lányokkal, éppen elkülönülő magatartásuk miatt. Ezek csoportokat alkotnak, falkában járják a várost, és előbb-utóbb alkoholistává válnak. Azok, akik viszonylag tartós kapcsolatra tettek szert, kevesebb problémát okoznak, kiegyensúlyozottabbak, de az értékesebbjei hamarosan ki is költöznek a lakóotthonból. A fiatalok általában laza csoportokat alkotnak, de a csoportok gyakran változnak összetételükben, így a csoportnormák nem tudnak kialakulni.

VII. Tevékenységem utolsó részében a meggyőzésben az egyéni ráhatást gyakoroltam. A fiatalok ugyanis kiragadva környezetükből, más alap magatartást vesznek fel. Egy kérdéscsoportot állítottam össze abból a célból, hogy a fiatalt személyesen és jobban megismerjem. E kérdőívet én töltöttem ki a beszélgetés folyamán. A kérdőívet később kiértékelve egy feladatlapot terveztem összeállítani, amely mindenkinek egyénileg határozza meg a feladatait kint tartózkodása idejére. A feladatlap nem kötelező érvényű, de újabb egyéni elbeszélgetés során ezt ismertetni kell az illetővel, igyekezvén meggyőzni annak helyességéről. A fiatal egyetértése esetén aláírja a feladatlapot és az a kérdőívvel együtt lerakásra kerül. A feladatlap egy példányát a szülőknek is el kívántam küldeni. A feladatlap nyelvtanulás, szakmai képzés, takarékosság, mozgalmi tevékenység, stb. területekre terjed ki. A feladatlap alapján a fiatal fejlődése rendszeresen mérhető. A lakóotthon rend és tisztaságát illetően összeállítottam a lakásfelelősi rendszert, melyben a káderkiválasztásig jutottam el:

201 Cs. M.

202 Sz. J.

203 O. V.

204 F. J.

301 V. M.

302 Z. A.

303 üres

304 hazautazó

401 O. R.

402 P. L.

403 D. I.

404 Sch. F.

501 hazautazó

502 V. P.

503 Sz. K.

504 N. F.

601 hazautazó

602 hazautazó

603 hazautazó

604 hazautazó

701 hazautazó

702 hazautazó

703 P. J.

704 hazautazó

801 hazautazó

802 Sz. Gy.

803 B. J.

804 hazautazó

901 hazautazó

902 hazautazó

903 hazautazó

904 B. S.

Ebből emelet felelősök:

2. O. V.

3. V. M.

4. O. R.

5. Sz. K.

6. –

7. P. J.

8. B. J.

9. B. S.

Az emeletfelelősök képezik egyben a lakóbizottságot, melynek elnökévé Olajos Vincét javaslom. A házbizottság az üzemi hármas, a lakóbizottság elnöke és az otthonnevelő képezi. A lakásfelelős megkapja a takarítási beosztást, és elvileg felel annak betartásáért. A takarítási rend csak a közös helyiségek takarítását szabályozza, melynek tisztaságáért minden lakó egy hétig felel. A lakásfelelős javaslatot tehet fegyelmi eljárásra és dicséretre is. Az adatfelvételi kérdőív, a takarítási rend és a lakásfelelős tevékenységét szabályozó nyomtatványok K. Sz. Gy. állami megbízottnál találhatók. A lakásfelelősi rendszert, a lakó- és házbizottság felállítását a gyár vezetői jóváhagyták, bevezetését azonban a kiutazások után javaslom, mivel sokan más lakásba költöznek. A fegyelmi helyzet javult, mióta kiemeltük a hangadókat. Fegyelmi bizottság azonban nincs, mivel a volt FB elnök kiköltözött a házból, más, általunk jelölt személy pedig nem vállalta ezt a munkát. Ezért az FB munkáját az üzemi hármas látta el. Időközben összeállítottunk egy javaslatot az FB-re, melynek elnökjelöltje vállalja is ezt a feladatot. A javaslat:

Elnök: K. Gy.

Tagok: H. J.

C. K.

N. Gy.

V. Á.

Összeállítottunk továbbá egy lakásellenőrző társadalmi bizottság-javaslatot:

Elnök: Sz. K.

Tagok: F. A.

B. P.

P. L.

V. Zs.

Túravezetői engedélye N. I.-nek és B. J.-nek van, de az utóbbira nem lehet számítani.

Motoros klub szervezői: P. P., F. J., Sz. J.. Elvileg a klubvezető Cs. J., de önállóan nem cselekszik. (Ez többé-kevésbé a többiekre is vonatkozik.)

VIII. Az üzemi hármas:

K. Sz. Gy. állami megbízott

O. K. KISZ ü.b.

E. E. AGL elnök

K. Sz. Gy. másodszor van kint az NDK-ban, németül jól beszél, rendes, megbízható ember, aki a hivatali teendőit jól ellátja. Rosszul kompenzált kisebbrendűségi érzése miatt azonban nem vezető típus, illetve nem akar az lenni. Párttag, szabadidejéből keveset áldoz.

O. K.: labilis személyiség, erősen hullámzó teljesítménnyel, aki a legjobb formájában is az átlagos szint alatt van. Hajlamos a gyűléseken elhangzottak kifecsegésére, esetenként túloz. Olykor akaratán kívül is hangulatot kelt. Vele dolgozni sok türelmet igényel. Párttag.

IX. A mozgalmi munka a lakóotthonban a várt szint alatt van. Igen nehéz a megmozdulásokra résztvevőket találni, melynek oka a jó szervezők hiánya is. A KISZ munkát a tagság közönye mellett a gyenge vezetés is meghatározza. Ezen a téren a káderhelyzet meglehetősen kilátástalan. (Sok KISZ vezetőnek fegyelmi büntetése van.) A fiatalok nem vállalnak semmi olyat, amelyre a szabadidejükből kellene áldozni. E szabadidőnek a tartalma az esetek többségében a semmittevés. Ezen a képen nem sokat változtat az a tény sem, hogy a TUR-ból kilencen végezték el az ML középiskolát 13 jelentkezőből. Az őszi hazautazáskor kettő párttag marad, O. K. és K. Sz. Gy., aki egyben titkárhelyettes is.

X. Negatív gócok:

904-es lakás

604-es lakás

502-esben R. Gy.

401-es lakás

403-asban B. J.

202-esből M. I., K. Sz.

203-asból O. V. (csak amikor részeg)

Problémás emberek:

504-ből I. J. többszörös öngyilkossági kísérlet részegen

804-ből K. I. sikertelen érfelvágást követett el részegen (hazautazik)

703-ból P. J. sok törődést igényel, kissé gyerekes, őszinte ember

802-ből Sz. Gy. értelmes ember, de a züllés útján van.

Hangerőt túllépők:

202 Sz. J.

204 F. J.

501 J. S. (hazautazik)

502 R. Gy.

603 D. J. (hazautazik)

604 D. T. (hazautazik)

802 L. J.

803 R. Z., K. I.

904 B. S.

Előkészítve: Színes televíziót ígért a TUR és klubba és új berendezést, ha a KISZ létrehoz egy klubtanácsot.

Drezda, 1976. szeptember 4.

Kapják: 2 pld. Jobbágy Pál
1 pld. Tar Sándor

Tar Sándor
otthonnevelő